Kupony AKO czy single? Co najlepiej obstawiać u bukmachera?

Każdy typujący ma świadomość, że z usług bukmachera może korzystać na dwa różne sposoby. Tym pierwszym, a zarazem najbardziej podstawowym, jest zawieranie u niego zakładów w obrębie kuponów pojedynczych (SINGLE). Coraz bardziej promowanym przez buków rozwiązaniem jest jednak to zakładające sięganie po kupony akumulacyjne (AKO). Czym jednak oba te rodzaje kuponów tak właściwie się różnią? Dlaczego warto sięgać po jedne, a dlaczego warto decydować się na drugie? Te wszystkie kwestie zamierzamy poruszyć w naszym dzisiejszym poradniku.

kupony ako czy single
Kupony AKO czy single? Co najlepiej obstawiać u bukmachera?

Czym są kupony AKO i czym różnią się od tych standardowych?

Zanim zajmiemy się wypisywaniem różnic między oboma rodzajami kuponów, warto abyśmy przybliżyli sposób działania tych podstawowych – kuponów pojedynczych. Nie bez powodu uważane są one za domyślne i standardowe. Zawierają w sobie bowiem typ na dokładnie jedno zdarzenie. To zatem od jego wystąpienia zależy to, czy kupon ostatecznie okaże się wygrany, czy też będzie przegrany. Tak naprawdę zatem jedno zdarzenie o tym właśnie decyduje. Kupony pojedyncze są zatem takimi, w obrębie których podejmuje się najmniejsze ryzyko. Wygrana obliczana jest poprzez pomnożenie stawki (pomniejszonej o podatek, oczywiście) i kursu bukmacherskiego konkretnego zdarzenia, które się obstawia.

Tutaj od razu można przejść do wypisywania różnic. Kupony AKO różnią się bowiem od tych podstawowych już w samych swoich podstawach. Nie zawierają bowiem typu na zaledwie jedno spotkanie, a na kilka (ich ilość jest przy tym praktycznie nieograniczona). W związku z tym wiążą się z podejmowaniem większego ryzyka. Aby kupon AKO rozwiązał się na korzyść typującego, każde zdarzenie w jego obrębie musi zostać poprawnie wytypowane. Jeden błąd wiąże się z ryzykiem porażki i straty jakiejkolwiek wygranej. Kupony AKO są też takimi, które gwarantują znacznie większe wygrane. Te są bowiem obliczane są w wyniku mnożenia pomniejszonej o podatek stawki i iloczynu kursów każdego kolejnego spotkania w obrębie tego właśnie kuponu. Im więcej jest więc zdarzeń, tym więcej można wygrać. Kupony AKO zapewniają więc najlepszy stosunek stawka – wygrana.

Darmowe 29 PLN bez depozytu w STS

Kod promocyjny: BETONLINE

Kupony akumulacyjne wymagają jednak znacznie lepszego przygotowania do obstawiania meczów. Jeżeli na przykład chodzi o analizę, trzeba jej dokonać już nie tylko w stosunku do jednego meczu, ale do kilku kolejnych spotkań. Ryzyko porażki wzrasta, a wraz z nim frustracja wynikająca z postawienia na niektóre spotkania poprawnie. Właśnie dlatego kupony AKO ciężko jest traktować jako część swojej stałej taktyki związanej z obstawianiem. Łatwiej zaś jest uważać je jako swoistą odskocznię od standardowego obstawiania.

Czy i kiedy opłaca się inwestowanie w kupony AKO?

Mimo faktu, że kupony AKO nie powinny być czymś, na czym bazuje się swoje skuteczne obstawianie, a kupony SINGLE są czymś rozsądniejszym na długofalową przygodę z zakładami bukmacherskimi, istnieją sytuację, w których znacznie rozsądniej jest postawić na kupon AKO (a tym samym i na większą potencjalną wygraną). Te sytuacja są zawsze takimi, w którym jest się w stanie w pewien sposób zminimalizować ryzyko. Na kupony AKO bardzo często decydują się chociażby ci ludzie, którzy skupiają się wyłącznie na jednych rozgrywkach (na przykład realizując wyłącznie typy na Ekstraklasę) i doskonale je znają. Mogą uniknąć tym samym konieczności dokładnego analizowania wielu różnych rozgrywek, tabeli ligowych i innych elementów, które mogą mieć w tym wszystkim znaczenie. Są przy tym pewni tego, że każdy ich typ jest odpowiednio przemyślany i bardzo prawdopodobny do przyniesienia wygranej. Tylko przy tego typu pewności jest się w stanie podjąć ryzyko o skali wybranej przez samego siebie.

Nowy legalny bukmacher BetcrisBonus
Freebet na start200 PLN
Zakład bez ryzyka50 PLN
Freebet na esport25 PLN
Bonus urodzinowy20 PLN
Cashback co wtorekdo 100 PLN
Kod promocyjnyBETONLINE
Rejestracjawww.Betcris.pl
Aktualna oferta bonusów w Betcris Polska

Kupony AKO, które możemy obstawiać w STS czy Betfan sprawdzają się również przy stawianiu na „pewniaki”, ale tylko w rozsądnej ilości. Sport w każdej postaci potrafi być bardzo nieprzewidywalny. Jeżeli jednak zminimalizuje się ryzyko na przykład do dwóch – trzech zdarzeń i zadecyduje się, że jest się w stanie go podjąć, wtedy rzeczywiście jest to rozsądne. Jeżeli jednak oprze się swoją taktykę na kuponie AKO z 20-toma zdarzeniami z „pewniakami”, najprawdopodobniej nie odniesie się sukcesu. Zwłaszcza przy rynku 1X2, w którym są trzy możliwości rozwiązania spotkania, a szansa na poprawne wytypowanie to zaledwie 33%.

O czym pamiętać przy decydowaniu się na dowolny rodzaj kuponu?

Wbrew wszelkim pozorom i różnej charakterystyce obu rodzajów kuponów, zasady rozsądnego i skutecznego obstawiania każdego z nich są dość podobne. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które przydadzą się przy obu tych rodzajach.

  • Nigdy nie rób niczego na siłę – w przypadku kuponów pojedynczych, powinieneś je zawierać tylko wtedy, gdy masz pewność co do swoich typów. Jeżeli zaś chodzi o kupony AKO, nie powinieneś dokładać kolejnych zdarzeń tylko po to, by zmaksymalizować potencjalną wygraną. Znacznie lepiej jest pozostać przy kuponie z mniejszą liczbą zdarzeń, ale większym prawdopodobieństwem do przyniesienia odpowiednio dużej wygranej. Nawet jeśli najlepsi bukmacherzy zachęcają do dodania dodatkowych zdarzeń.
STS z kodem promocyjnym BETONLINEBonus
Bonus bez depozytu29 PLN
Bonus za depozyt1200 PLN
Zakład bez ryzyka200 PLN
Cashback na Betgames20 PLN
Cashback na wirtualne20 PLN
Kod promocyjnyBETONLINE
Rejestracjawww.STS.pl
Aktualna oferta bonusów Polskiego bukmachera STS
  • Zawsze analizuj wszystko, co się da – choć analiza jest kojarzona z kuponami SINGLE, również w kuponach AKO ma znaczenie. Takie samo, a nawet większe. Musi ona obejmować każde zdarzenie, bez wyjątku. Każdy typ musi być w końcu przemyślany i odpowiednio przygotowany. Pamiętaj, żeby nie ograniczać się do statystyk, które prezentują polscy bukmacherzy, a skupić się na wielu innych aspektach skutecznej analizy.
  • Nie stawiaj wyłącznie na jeden rynek bukmacherski – zawsze staraj się zmaksymalizować prawdopodobieństwo wygranej, znajdując równowagę między odpowiednio wysokim kursem na zdarzenie i oraz adekwatną do niego szansą na sukces. W przypadku kuponów AKO, mieszaj rynkami i nie stawiaj wyłącznie na ten standardowy.
  • Odpowiednio zarządzaj swoimi finansami, a przede wszystkim nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę. W przypadku obu rodzajów kuponu może Ci to wyjść na złe. Lepiej jest typować bezpiecznie i mieć świadomość co do tego, że wszystkie zakłady bukmacherskie obarczone są pewnym ryzykiem.

5 / 5. Ocen: 3

Bukmacherzy online

6 kolejka Ligi mistrzów 2021/2022 – Co obstawiać?

Siódmego i ósmego grudnia odbędzie się 6. kolejka fazy grupowej Champions League. Rozgrywki te jak co roku przyciągnęły przed telewizory i na stadiony rzesze...

Zakłady na mecze piłki nożnej – jak obstawiać u bukmachera?

Jeżeli chodzi o zakłady bukmacherskie, to zdecydowanie największą ilość sum pieniędzy oraz kuponów, stawiamy na piłkę nożną. To ona jest napędem w tymże biznesie....

Zakłady sportowe – którą dyscyplinę wybrać na początek?

Granie zbyt wielu sportów jednocześnie nie jest dobrą ideą. Dlaczego? Na ile zatem dyscyplin warto się zdecydować w finalnym rozrachunku? Dlaczego najpopularniejsze sporty to...

Jakie czynniki wpływają na ogrywanie bukmachera

Granie na grach losowych nigdy nie przewidzimy ile wygramy, a ile przegramy. Ta niepewność podnosi znacznie emocje i powoduje przyciągnięcie jeszcze większej ilości graczy....